[صفحه اصلی ]   [ English ]  
بخش‌های اصلی
آشنایی با انجمن::
اصول اخلاقی انجمن::
بروشور انجمن::
عضویت در انجمن::
بانک اطلاعاتی اعضای انجمن::
اخبار رویدادها::
سخنرانی های انجمن::
گزارش سخنرانیهای انجمن ::
خبرنامه ها::
فصلنامه علمی انجمن::
نشانی تارنمای فصلنامه اخلاق در علوم و فنّاوری::
بخش آموزش::
معرفی کتاب::
لغتنامه اخلاق::
شعب انجمن::
کمیته‌های انجمن::
خبر نامه های الکترونیکی انجمن::
مراکز و منابع مرتبط::
تسهیلات پایگاه::
برقراری ارتباط::
صفحه اصلی انجمن::
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
..
آخرین مطالب بخش
:: مجمع عمومی عادی
:: نظر سنجی اعضاء حقیقی و حقوقی در خصوص فعالیتهای انجمن ایرانی اخلاق در علوم و فناوری ( سال 1396 )
:: سخنرانی فصل تابستان انجمن اخلاق شعبه همدان سال 1394: رابطه علم و اخلاق با سخنرانی حمید خاورزمینی
:: سخنرانی فصل بهار انجمن اخلاق شعبه همدان سال 1394: اخلاق ورزی در زمانه عسرت با سخنرانی اردشیر منصوری
:: استان همدان
..
آخرین مطالب سایر بخش‌ها
..
:: سخنرانی دکتر اردشیر امیر ارجمند ::

    

  اخلاق و دموکراسی

  در چهاردهمین نشست علمی انجمن ایرانی اخلاق در علوم و فناوری که سی و یکم اردیبهشت ماه سال جاری برگزار شد، آقای دکتر اردشیر امیرارجمند دانشیاردانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی و عضو هیات مدیره انجمن، سخنرانی با عنوان « اخلاق و دموکراسی» ایراد نمودند که گزارش آن در پی می­آید.

  دکتر امیرارجمند در ابتدای سخنانش اظهار داشت کشور ما اکنون دچار بحران دموکراسی و نیز اخلاق است. ارتباط اخلاق و دموکراسی را از سه بعد مورد توجه قرار می­دهیم: سؤال اول این است که آیا بین اخلاق و دموکراسی همگرایی وجود دارد یا به عبارت دیگر آیا قاعده اخلاقی وجود دارد که بتوانیم آن را بنیاد دموکراسی تلقی کنیم؟ سؤال دوم این است که بتوان بین دموکراسی و اخلاق رابطه برقرار کرد، در این صورت قواعد اخلاقی چگونه تبدیل به قواعد حقوقی می­گردند و رابطه اخلاق، حقوق و دموکراسی چگونه خواهد بود و به عبارت دیگر آیا حقوق مبتنی بر اخلاق می­تواند حامی دموکراسی باشد؟ در این صورت دموکراسی آیا می­تواند تنها به حکومت اکثریت محدود گردد یا تضمین حقوق اقلیت لازمه اضافی بودن دموکراسی است. سؤال سوم این است که چه بنیادهایی برای دموکراسی و تحقق عملی آن نیاز است و رابطه بین اخلاق عملی و این بنیادها چگونه است؟

  وی افزود در پاسخ به سؤال اول می­توان گفت یک قاعده بنیادین وجود دارد که «با دیگران آن­گونه رفتار کن که دوست داری با تو رفتار کنند». در آموزه­های مکاتب بزرگ و همچنین در سخنان بزرگ دینی نیز این قاعده مورد تأیید و تأکید قرار گرفته است. از این قاعده اتونومی یا خودمختاری انسان استخراج می­شود. خود مختاری یا خود فرمانی انسان نیز ما را به سوی روشی برای حکومت هدایت می­کند که دموکراسی نامیده می­شود. در اینجا دموکراسی در نگاه اول به عنوان روش مورد نظر است تا ارزش.

  در رابطه با سؤال دوم دکتر امیر ارجمند اظهار داشت: حقوق یکی از شالوده­های جوامع متمدن است و جوامع مدرن بدون قواعد حقوقی قابل مدیریت نیست . یکی از شاخصه­های جوامع دموکراتیک نیز حکومت قانون است، ‌امًا قواعد حقوقی از چه ویژگی در یک جامعه دموکراتیک باید برخوردار باشد. آبا باید اخلاقی باشند؟ در یک جامعه افراد آزادی مطلق ندارند و بر آزادی افراد محدودیتهایی وجود دارد. امًا هر محدودیتی بر آزادی نه مشروع است و نه اخلاقی. سه محدودیت مشروع بر آزادی مشخص شده است، حقوق و دیگران، نظم عمومی و اخلاق حسنه و رفاه همگانی.

  سپس­ تأکید شد که از این سه فقط به نظم عمومی و اخلاق حسنه پرداخته خواهد شد و دولتها در بسیاری از موارد با سوء استفاده از مفهوم نظم عمومی و اخلاق حسنه به محدودیت نا مشروع و نیز دموکراتیک آزادی اقدام نموده­اند.

  دکتر امیرارجمند ادامه داد: به نظر من شناسایی و درجه بندی ارزشهایی که نظم و دوام و بقای یک جامعه وابسته به آنها است نمی­تواند تنها از طریق حکومت با استناد به هرگونه نظام مرجعیت صورت گیرد. نظم عمومی و اخلاق حسنه نمی­تواند با وجدان جمعی جامعه در تقابل قرار گیرد و محدودیتی اخلاقی و مشروع بر آزادی افراد تلقی گردد و نظم عمومی مبتنی بر نظام ارزشی مورد قبول حکومت که شهروندان در شناسایی و طبقه بندی آن مشارکت نداشته­اند به جباریت ختم می­شود لذا باید به جایگاه جامعه مدنی در این رابطه تأکید داشت.

    در رابطه با سؤال سوم، ایشان عملی شدن دموکراسی را در یک جامعه مثل جامعه خودمان مستلزم توجه به اصول و قواعد حاکم بر انتخابات، احزاب، مطبوعات، نهادهای مدنی و تمرکز زدایی دانست و اظهار داشت در اینجا می­توان به منشورهای اخلاقی تدوین شده در این حوزه­ها توجه داشت.

  
تسهیلات مطلب
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
ارسال به دوستان ارسال به دوستان


CAPTCHA
::
دفعات مشاهده: 4795 بار   |   دفعات چاپ: 1494 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 303 بار   |   0 نظر
انجمن ایرانی اخلاق در علوم وفناوری Iranian Association for Ethics in Science and Technology

آدرس انجمن: میدان توحید، خیابان نصرت غربی، پلاک 56، واحد 2
شماره تماس: 66946418
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 45 queries by YEKTAWEB 3903