[صفحه اصلی ]   [ English ]  
بخش‌های اصلی
آشنایی با انجمن::
اصول اخلاقی انجمن::
بروشور انجمن::
عضویت در انجمن::
بانک اطلاعاتی اعضای انجمن::
اخبار رویدادها::
سخنرانی های انجمن::
گزارش سخنرانیهای انجمن ::
خبرنامه ها::
فصلنامه علمی انجمن::
نشانی تارنمای فصلنامه اخلاق در علوم و فنّاوری::
بخش آموزش::
معرفی کتاب::
لغتنامه اخلاق::
شعب انجمن::
کمیته‌های انجمن::
خبر نامه های الکترونیکی انجمن::
مراکز و منابع مرتبط::
تسهیلات پایگاه::
برقراری ارتباط::
صفحه اصلی انجمن::
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
..
آخرین مطالب بخش
:: مجمع عمومی عادی
:: نظر سنجی اعضاء حقیقی و حقوقی در خصوص فعالیتهای انجمن ایرانی اخلاق در علوم و فناوری ( سال 1396 )
:: سخنرانی فصل تابستان انجمن اخلاق شعبه همدان سال 1394: رابطه علم و اخلاق با سخنرانی حمید خاورزمینی
:: سخنرانی فصل بهار انجمن اخلاق شعبه همدان سال 1394: اخلاق ورزی در زمانه عسرت با سخنرانی اردشیر منصوری
:: استان همدان
..
آخرین مطالب سایر بخش‌ها
..
:: بیانیه انجمن ایرانی اخلاق در علوم و فناوری در پی اعتراضات آبانماه 1398 ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۸/۹/۲۶ | 
بسم الله الرحمن الرحیم
مسئولیت های اخلاقی و علمی فراتر از زمان و مکان، انسان و جامعه را به فهم و کنش شایسته برای کاستن از رنج­های گوناگون و جلوگیری از اتلاف منابع انسانی و اقتصادی و اجتماعی و سیاسی فرا می­خواند. انجمن ایرانی اخلاق در علوم و فناوری در پی شکل­گیری اعتراضات و ناآرامی­های اندوهبار آبان 1398 که پس از اعلام گرانی بنزین مناطق مختلفی از ایران را فراگرفت و خسارتهای سنگین مادی و معنوی به جا نهاد بررسی علل و عواقب آن و مسئولیت اخلاقی، علمی و اجتماعی خود را موضوع کار قرار داد. این رویداد تلخ نشان داد که انباشت نارضایتی، نابرابری و هراس از آینده، جامعه ایرانی را مستعد ابراز خشونت و ناامیدی پردامنه­ای کرده است که در صورت ادامه و یا تکرار، بنیان­های قوام و دوام ملک و ملت را مورد مخاطره جدی قرار می­دهد. انجمن اکنون ضروری می داند که هشدارهای مکرر نهادهای علمی، اخلاقی و مدنی را درباره پی­آمدهای این­گونه رخدادهای اجتماعی و اقتصادی که وقوع آنها متاسفانه با فاصله زمانی نزدیک تر و با دامنه­های وسیع­تر و خشن­تر محتمل شده است به مسئولان ، نخبگان و جامعه یادآور شود. به این سبب و در این زمان نیز هیچ سخنی را گویاتر از بیانیه انجمن ایرانی اخلاق در علوم و فناوری پیرامون اعتراضات دیماه 96 نمی­بیند و آن را مجدداً یادآور می شود.
انجمن ایرانی اخلاق در علوم و فناوری
آذرماه 1398
 
 
 
بیانیه انجمن ایرانی اخلاق در علوم و فناوری پیرامون اعتراضات دیماه 1396
 
به نام خدا
اعتراضات و ناآرامی­های اخیر در مناطق مختلف کشور که متاسفانه بعضاً منجر به خشونت و آشوب شده و تلفات جانی و خسارات مادی و معنوی به دنبال داشته است، نیاز به تامل و برخورد مسئولانه همه نهادهای حاکمیّتی، مدنی و شخصیت ها و نخبگان جامعه دارد. انجمن ایرانی اخلاق در علوم و فناوری، براساس مسئولیت های اخلاقی و علمی خود و در حدّ نهادی مدنی و آکادمیک وظیفه می داند که در شرایط پیچیده و نگران کننده کنونی نکاتی را یادآور شود:
  1. مهمترین و موثرترین رویکرد برای کاهش و حل مسائل پیش رو توجه به مسئولیت های اخلاقی است: مسئولیت اخلاقی حکومت در پاسخگویی به مطالبات و انتقادات و اعتراضات شهروندان و مسئولیت اخلاقی نخبگان و جامعه در ساماندهی مدنی آنها و پیشگیری از پیدایش و رشد خشونت و افراطی گری در فرآیند ابراز و پی گیری خواسته های مختلف اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و فرهنگی.
  2. تقویت بنیان ها و سازوکارهای گفت و گو، ارتباط فعال ، پاسخگویی به موقع، شفافیت و اطلاع رسانی موثر در جامعه و پیشگامی نهادها و مسئولان کشور در این کار ضرورتی اجتناب ناپذیر و اخلاقی است. در این مسیر باید توجه به مسایل اساسی کشور و آینده ایران را عملاً مقدم بر هر منفعت و گرایش سیاسی و جناحی در قامت های غیر اخلاقی دانست و به جد از محدود و مسدود شدن گفت و گو در سطوح مختلف پرهیز کرد.
  3. تلاش برای طرح و برآورده شدن خواسته های جوانان، گروه ها، قشرها و طبقات محروم، امری پسندیده و مسئولیتی همگانی است، اما آنجا که همین کلمه حقّ، دستآویزی برای تسویه حساب های سیاسی، تضعیف دموکراسی و رای ملّت می شود، به جای نقد و حتی نارضایتی که اموری عقلانی به شمار می آیند، نفرت و خشم می نشیند که تهدیدی جدی برای سلامت سیاسی و اخلاقی جامعه ایرانی است.
  4. از جمله الزامات اخلاقی، توجه همه جانبه و علمی به زمینه ها و ریشه و عوامل دور و نزدیک پیدایش رخدادهای اخیر است؛ فسادهای فراگیر، اختلاس های گسترده ، رانت خواری های مختلف، شکل گیری دستگاه های موازی و غیر پاسخگو و اختلاف و درگیری میان مسئولان که از سویی به فقر و تبعیض و بیکاری و گرانی و مسایل معیشتی مردم دامن زده و از سوی دیگر موجب اعمال محدودیت های گوناگون در زندگی سیاسی و فرهنگی و اجتماعی جامعه شده است، راه را بر ابراز اعتراض ها و انتقادهای مدنی و قانونی تنگ کرده و عملاً زبان خشونت را به میدان آورده است. به میان آمدن این زبان خطری اساسی برای آزادی، دموکراسی، قانون گرایی و اخلاق سیاسی است و همه ملت از این خشونت و تنش آسیب می بینند.
  5. باید از هر کس، هر نهاد و هر گروه و جریانی که خود را در قبال خداوند و در برابر ملت و کشور مسئول می داند، خواست که در هر مرحله که می توانند از رشد و گسترش نفرت و خشونت و افراطی گری جلوگیری کنند و عموم شهروندان، را اعم از جوان و میان سال و پیر را به طرح منطقی خواسته ها و انتقادات دعوت نمایند و امید به اصلاح امور و حل مسائل کوچک و بزرگ پیش رو را بالا برند. ناامیدی مهمترین آفتی است که می تواند بزرگترین فاجعه های اخلاقی را برای فرد و جامعه به وجود آورد.
 
 
  
تسهیلات مطلب
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
ارسال به دوستان ارسال به دوستان


CAPTCHA
::
دفعات مشاهده: 84 بار   |   دفعات چاپ: 10 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

انجمن ایرانی اخلاق در علوم وفناوری Iranian Association for Ethics in Science and Technology

آدرس انجمن: میدان توحید، خیابان نصرت غربی، پلاک 56، واحد 2
شماره تماس: 66946418
Persian site map - English site map - Created in 0.23 seconds with 46 queries by YEKTAWEB 4030