[صفحه اصلی ]   [ English ]  
بخش‌های اصلی
آشنایی با انجمن::
اصول اخلاقی انجمن::
بروشور انجمن::
عضویت در انجمن::
بانک اطلاعاتی اعضای انجمن::
اخبار رویدادها::
سخنرانی های انجمن::
گزارش سخنرانیهای انجمن ::
خبرنامه ها::
فصلنامه علمی انجمن::
نشانی تارنمای فصلنامه اخلاق در علوم و فنّاوری::
بخش آموزش::
معرفی کتاب::
لغتنامه اخلاق::
شعب انجمن::
کمیته‌های انجمن::
خبر نامه های الکترونیکی انجمن::
مراکز و منابع مرتبط::
تسهیلات پایگاه::
برقراری ارتباط::
صفحه اصلی انجمن::
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
..
آخرین مطالب بخش
:: مجمع عمومی عادی
:: نظر سنجی اعضاء حقیقی و حقوقی در خصوص فعالیتهای انجمن ایرانی اخلاق در علوم و فناوری ( سال 1396 )
:: سخنرانی فصل تابستان انجمن اخلاق شعبه همدان سال 1394: رابطه علم و اخلاق با سخنرانی حمید خاورزمینی
:: سخنرانی فصل بهار انجمن اخلاق شعبه همدان سال 1394: اخلاق ورزی در زمانه عسرت با سخنرانی اردشیر منصوری
:: استان همدان
..
آخرین مطالب سایر بخش‌ها
..
:: بیانیه مجمع عمومی سال 1397 ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۶/۱۸ | 
بسم الله الرحمن الرحیم

بیانیه مجمع عمومی انجمن ایرانی اخلاق در علوم و فناوری در ضرورت اهتمام ملی به دفاع از جامعه اخلاقی
 
ملک الشعرا بهار: اقوام روزگار به اخلاق زنده‌اند/  قومی که گشت فاقد اخلاق مردنی است

انجمن ایرانی اخلاق در علوم و فناوری، به عنوان نهادی علمی که بیش از یک دهه به ترویج اخلاق در جامعه، به‌ویژه جامعۀ علمی اهتمام ورزیده است، نظر به شرایط خطیر و پیچیدۀ اقتصادی، اجتماعی و سیاسی ایران امروز، بر اهتمام ملی به اخلاق‌ورزی در زمانۀ عسرت تاکید می­کند. در این ایام پیش و بیش از همه، نخبگان و اهالی دانش و نظر میتوانند با طرح پیشبرد ارزش‌های اخلاقی به مثابۀ شرط بقای جامعۀ ایرانی، جهانی و بلکه زیست‌کره از رنج فراگیر مردم و گسترش دامنه مخاطرات همه جانبه بکاهند.
با عنایت به این مهم، مجمع عمومی انجمن ایرانی اخلاق در علوم و فناوری بیانیه سال 1397 خود را در مخاطبه با سیاست گذاران و مسئول، آحاد شهروندان و نخبگان به این شرح اعلام می­دارد:
1- در خطاب به حاکمان و مدیران ارشد کشور: جا دارد که در هنگامه دردها و رنجهای پرشمارمردم به یادآوریم که در طلیعه انقلاب اسلامی سال 57 بیش از هزینه مطرح بوده باید الگوی رفتاری والیان و حاکمان و مردان قدرت، مشی امیرالمؤمنین علی‌ (ع) باشد. هم او که در بحرانی‌ترین ادوار حاکمیت در جامعۀ نوظهور اسلامی می‌گفت: وَاللّهِ لَأَنْ اَبیتَ عَلی حَسَکِ السَّعْدانِ مُسَهَّداً، وَ اُجَرَّ فِی الأَغْلالِ مُصَفَّداً، اَحَبُّ اِلَیَّ مِنْ اَنْ اَلْقَی اللّهَ وَ رَسُولَهُ یَوْمَ الْقِیامَهِ ظالِماً لِبَعْضِ الْعِبادِ، وَ غاصِباً لِشَیْء مِنَ الْحُطامِ. (به خدا قسم اگر شب را به بیداری به روی خار سَعدان به روز آرم، و با قرار داشتن غُل‌ها و بندها به بدنم روی زمین کشیده شوم، پیش من محبوب‌تر است از آن که خدا و رسولش را در قیامت ملاقات کنم، در حالی که به بعضی از مردم ستم کرده، و چیزی از مال بی ارزش دنیا غصب نموده باشم!)
با این نگاه نمی­توان پذیرفت که حتی بحرانی بودن اوضاع در عرصۀ روابط بین‌الملل و یا داخلی، دست‌آویزی باشد برای تخطی از اجرای عدالت و ضایع ساختنِ حق شهروندان مظلوم. به باور اعضای انجمن ایرانی اخلاق، رهبران جامعه و مدیران ارشد باید خود الگوی مشی اخلاقی باشند و ضمن ترویج اخلاق و تشویق مدیران و کارگزاران زیر مجموعۀ خود به رفتار اخلاقی، نسبت به هر گونه بی‌انضباطی و سوء رفتار از ویژه‌خواری و تبعیض گرفته تا ارتشا و اختلاس و دیگر گونه های فساد رفتارهای ناصحیح شدت عمل نشان دهند.
انتظار می‌رود دولت و مدیرانی که مؤیَد به تأییدات قشرهای فرهیختۀ جامعه بوده و هستند، در پیراستن اطراف خود از موارد خلاف اخلاق قصور نکنند و سرمایۀ اعتماد مردم را به باد ندهند.
2- در خطاب به مردم: باید گفت که خداوند اگر چه از صاحبان قدرت و ثروت و موقعیت، به‌طور مضاعف حساب خواهد کشید، اما مسئولیت اخلاقی آحاد انسان‌ها نیز هیچگاه در مرض فراموشی قرار نمی­گیرد. آموزۀ قرآن در این باره از یاد نبردن مسئولیتهای فردی است؛ قرار داشتن در تنگناها، که به‌حق باید بخشی از آن را معلول سوء مدیریت ها در سطوح مختلف حاکمیتی دانست، هیچ انسان متعهدی را از مسئولیت اخلاقی دور نمی­کند. مسئولیت‌های اخلاقی برای شهروند آگاه، شامل طیفی از پرهیزها و کنش‌ها است؛ پرهیز از هر آنچه که از جنس طمع ورزی و ترجیح منافع فردی به جمعی و بی غمی نسبت به محنت بینوایان است و کنش در مقام نصیحت فقد مسئولان و آگاهی بخشی نسبت به فساد و سامان دادن خیرخواهی جمعی و مقابله علمی و مدنی با عوامل فسادزا است.
بدینسان «نهادینه شدن اخلاق در فرهنگ عمومی» ضرورتی است که انجمن ایرانی اخلاق در علوم فناوری تمام توان خود را برای تحقق آن به کار می‌بندد و برای نیل به این مهم دست یاری به سوی صاحب نظران دراز می‌کند.
3- در خطاب به نخبگان: گشایش افق های غیراخلاقی جامعه ، به پویایی در جامعۀ نخبگان وابسته است. ممکن است نتوان از آحاد مردم عادی و شهروندان، فراتر از حدی معین انتظار عمل اخلاقی داشت، چرا که به گواهی سخنان حکمت‌آمیز بزرگان دین، گاه اضطرار فقر، فرد را به همسایگی با کفر می‌کشاند و در شرایطی که غم نان غالب است و نیازهای پایه برآورده نشده است، به گواهی مطالعات محققان برجسته، نوبت چندان به رفتارهای متعالی ‌نمی‌رسد. در این صورت باید ضمن ترویج اخلاق در لایه‌های مختلف مردم، برای تحقق اصول اخلاقی طرحی نو درانداخت. که مسئولیت اصلی آن بر عهده نخبگان است.اما این وظیفه به همین جا ختم نمی‌شود.
برافروخته نگاه داشتن شعلۀ امید اجتماعی از طریق ارائۀ راه گشایی های اصلاحی و ارائه طرح های سازنده در زمینه‌های مختلف اقتصادی، فناورانه و حتی سیاسی، وظیفۀ نخبگان علمی است و البته سنگینی این وظیفه در شرایط خطیر و جامعه آسیب دیده بیشتر است. جامعه برای اخلاقی زیستن نیازمند خلق فرصت های جدید است که فضای آن جز با همت کنشگران اخلاقی و مدنی ساخته نمی­شود.
انجمن ایرانی اخلاق در علوم و فناوری، تقویت نهادهای مدنی را برای آگاهی بخشی و ترویج اخلاق در جامعۀ علمی و فرهنگ عمومی، ضرورتی تعیین کننده می‌داند و بر این باور است که جز از رهگذر بازگشت به عدل و انصاف و راستگویی و آزادی گرایی، گشایشی حاصل نخواهد شد و این مهم نیز بیش از همه در گرو به میدان آمدن نهادهای مدنی و تقویت این نهادها از سوی نخبگان و شهروندان است.
بر این اساس، انجمن ، با تأکید بر وظیفۀ تاریخیِ نهادهای مدنی برای عبور از مشکلات جامعه، «گفت‌وگو برای آسیب‌شناسی اخلاقی جامعۀ ایرانی و راه‌های تقویت اخلاق عمومی» را در اولویت فعالیت های ترویجی خود می‌داند و دست طلب به سوی یکایک نخبگان علمی و کنشگران جامعه مدنی دراز می­کند.
در این مسیر به مددهای رحمانی تکیه می‌کنیم و وعدۀ خداوند متعال را فرا یاد می‌آوریم که فرمود:
اِن تنصرالله ینصرکم و یثبت اقدامکم.

 
با آرزوی برخوداری از عنایت پروردگار و تثبیت گام‌های پیشروان راه اخلاق در جامعۀ ایرانی
                                                                                      انجمن ایرانی اخلاق در علوم و فناوری
                                                                              شهریور 1397
  
تسهیلات مطلب
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
ارسال به دوستان ارسال به دوستان


CAPTCHA
::
دفعات مشاهده: 400 بار   |   دفعات چاپ: 61 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

انجمن ایرانی اخلاق در علوم وفناوری Iranian Association for Ethics in Science and Technology

آدرس انجمن: میدان توحید، خیابان نصرت غربی، پلاک 56، واحد 2
شماره تماس: 66946418
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 46 queries by YEKTAWEB 4006