[صفحه اصلی ]   [ English ]  
بخش‌های اصلی
آشنایی با انجمن::
اصول اخلاقی انجمن::
بروشور انجمن::
عضویت در انجمن::
بانک اطلاعاتی اعضای انجمن::
اخبار رویدادها::
سخنرانی های انجمن::
گزارش سخنرانیهای انجمن ::
خبرنامه ها::
فصلنامه علمی انجمن::
نشانی تارنمای فصلنامه اخلاق در علوم و فنّاوری::
بخش آموزش::
معرفی کتاب::
لغتنامه اخلاق::
شعب انجمن::
کمیته‌های انجمن::
خبر نامه های الکترونیکی انجمن::
مراکز و منابع مرتبط::
تسهیلات پایگاه::
برقراری ارتباط::
صفحه اصلی انجمن::
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
..
آخرین مطالب بخش
:: مجمع عمومی عادی
:: نظر سنجی اعضاء حقیقی و حقوقی در خصوص فعالیتهای انجمن ایرانی اخلاق در علوم و فناوری ( سال 1396 )
:: سخنرانی فصل تابستان انجمن اخلاق شعبه همدان سال 1394: رابطه علم و اخلاق با سخنرانی حمید خاورزمینی
:: سخنرانی فصل بهار انجمن اخلاق شعبه همدان سال 1394: اخلاق ورزی در زمانه عسرت با سخنرانی اردشیر منصوری
:: استان همدان
..
آخرین مطالب سایر بخش‌ها
..
:: رئیس پژوهشگاه تربیت‌بدنی و علوم ورزشی: زایش پهلوانان جدید نیازمند قدرت‌گیری اخلاق در ورزش است ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۷/۱۵ | 
رئیس پژوهشگاه تربیت‌بدنی و علوم ورزشی: زایش پهلوانان جدید نیازمند قدرت‌گیری اخلاق در ورزش است
 اشاره: در بارۀ وضعیت اخلاقی جامعه و نسبت اخلاق با حوزه‌های مختلف علمی، فناوری و زندگی اجتماعی، داوری‌های مختلف وجود دارد. یکی از عرصه‌های مختلف زیست اجتماعی در روزگار کنونی ورزش و سرگرمی و فعالیت‌های بدنی است. پرسش این است که وضعیت اخلاقی در این عرصه چگونه است؟ وقتی از دوپینگ، گردش مالی نجومی در برخی رشته‌های ورزشی، رفتار برخی بازی‌کنان و نیز نحوۀ اعتراض به داوری‌ها در مسابقات، و همچنین رفتار خارج از عرف برخی طرفداران تیم‌های ورزشی باخبر می‌شویم، پرسش از نسبت اخلاق با ورزش زنده می‌شود. این پرسش‌ها بهانه‌ای شد برای حضور دکتر قراخانلو، عضو هیأت علمی دانشگاه تربیت مدرس، در انجمن ایرانی اخلاق در علوم و فناوری برای طرح بحثِ نسبت اخلاق با ورزش. در کارنامۀ فعالیت‌های علمی و اجرایی دکتر قراخانلو، سابقۀ فعالیت در عرصۀ پژوهش در امور ورزشی و تربیت بدنی و نیز مدیریت در عرصه‌های گوناگون علوم ورزشی قابل مشاهده است.
 دکتر رضا قراخانلو استاد دانشگاه و رئیس پژوهشگاه تربیت‌بدنی و علوم ورزشی در نشستی که نهم مرداد 1396 در انجمن ایرانی اخلاق در علوم و فناوری برگزار شد، گفت: ورزش در عین اینکه همانند آینه‌ای شرایط فرهنگی حاکم بر یک جامعه را منعکس می‌کند و متأثر از فرهنگ عمومی است، خود نیز بر فرهنگ جامعه تأثیرگذار باشد.
وی افزود: نهاد اجتماعی که ما از آن به عنوان ورزش نام می‌بریم موضوعی پیچیده با ابعاد مختلف است. این نهاد دارای ساختار بین‌المللی قوی است و با علم، سیاست، مذهب، رسانه و سایر حوزه‌ها در ارتباط است و از آنها تأثیر می‌پذیرد.
 رئیس پژوهشگاه تربیت‌بدنی و علوم ورزشی دربارۀ اخلاق ورزشی در سطح اولیه، آن را رعایت قوانین و مقررات و ضوابط فنی دانست و اضافه کرد: در ایران مؤلفه اخلاق، یک قهرمان ورزشی را به پهلوان بدل می‌کند، اما متاسفانه تنها دو نمونه پوریای ولی و جهان پهلوان تختی را در کشورمان داریم؛ کسانی که در حوزه ورزشی خود سرآمد بوده و کنار آن پهلوانی را به واسطه رعایت وجوه اخلاقی خود داشتند.
قراخانلو با اشاره به اینکه ورزش بالذات یک موضوع فرهنگی است، بیان کرد: در هر ورزشی اعم از شنا، فوتبال یا والیبال شرایط کاملاً متفاوت است و ممکن است مسائل اخلاقی در آنها متفاوت باشد. با این حال در ذات ورزش پیروزی نهفته است، و اگر بخواهند پیروزی را به هر قیمتی به دست آورند، در مواردی سببِ زیر پا گذاشتن اخلاقیات می‌شود.
وی افزود: در ایران در موارد بسیاری شاهد پیام‌های رهبران سیاسی به ورزشکاران در زمان برد، آن هم با کشورهای خاص هستیم، این در حالی است که در بسیاری از کشورها چنین رویه‌ای وجود ندارد، باید در نظر داشت تأکید خاص بر نتیجه‌گرایی می‌تواند زمینه‌ای برای ایجاد بی‌اخلاقی در ورزش شود.
رئیس پژوهشگاه تربیت‌بدنی و علوم ورزشی از دوپینگ به عنوان وجه دیگری از بی‌اخلاقی در ورزش جهان یاد کرد و گفت: متأسفانه در رشته‌های مختلف شاهد چنین حرکت‌هایی در ایران و سایر کشورها هستیم.
وی ادامه داد: رانت خبری و اطلاعاتی، رابطه‌مندی به جای ضابطه‌مندی و فراموش کردن شایسته‌سالاری، باندبازی و جناح‌گرایی در مدیریت، دخالت در انتخابات و مانند اینها از جمله مواردی است که به بی‌اخلاقی در ورزش در کنار موارد گفته شده در بالا دامن می‌زند. البته تمام این موارد در سایر حوزه‌ها هم وجود دارند و ورزش نیز از آن متأثر است.  

فساد مالی، آفت باشگاه‌ها

قراخانلو در بارۀ محیط‌های ورزشی گفت: بی‌اخلاقی تماشاگران نیز مسئله‌ای ملموس در سطح جهانی است و به تیپ‌های مختلف افرادی برمی‌گردد که در ورزشگاه حضور می‌یابند. اما مواردی خاص در کشور ما وجود دارد که در سایر کشورها شاهد آن نیستیم. در میان تماشاگران افراد بسیار متشخص نیز وجود دارند، اما اینها در کلیت جمع‌های آشوب کننده حل می‌شوند. ناسزاگویی و پرتاب اشیا از وجوه منفی اخلاقی در محیط‌های ورزشی ما است. ریشه برخی از این موارد در محیط‌های ورزشی به تخصصی نبودن کادرهای انتظامی و امنیتی بر می‌گردد.
وی در ادامه به الگو کردن ورزشکاران بی‌صلاحیت به عنوان چالش اخلاقی جامعه ورزشی ایران و جهان پرداخت و گفت: این امر در کشور ما منشأهای گوناگون دارد که از جمله می‌تواند به نوعی اعتراض به نظام اجتماعی بازگردد! جوانان با این رویکرد، رفتار خارج از عرف برخی ورزشکاران را سرمشق قرار می‌دهند، در حالی که ورزشکاران اخلاق‌مدار در کشور ما کم نیستند.
این پژوهشگر امور ورزشی افزود: فساد و از جمله فساد مالی از چالش‌های ورزش است و از جامعه به این بخش رسوخ پیدا کرده است. در ورزش ما شفافیت مالی وجود ندارد، قراردادها در ورزش مانند سایر مسائل مالی ما شفاف نیست. رفتار بسیاری از مدیران ما در این حوزه منشا فساد است و به بی‌اخلاقی در این حوزه دامن می‌زند. این مدیران عموماً از بخش‌های سیاسی، نظامی یا اقتصادی به ورزش وارد شده‌اند. اختلاس در سیستم مالی باشگاه‌ها از دیگر وجوه فساد در ورزش است؛ در دنیا باشگاه‌ها از سوی بخش خصوصی ایجاد و توسط هیأت مدیره اداره می‌شود. در ایران عمده باشگاه‌ها دولتی و با منابع این بخش سامان‌دهی می‌شود و همین امر به گسترش فساد در باشگاه ها منجر شده است.

حضور زنان به تقویت وجوه اخلاقی محیط های ورزشی کمک خواهد کرد

رئیس پژوهشگاه تربیت‌بدنی و علوم ورزشی اظهار داشت: در ایران حضور زنان به عنوان تماشاچی ممنوع است و این ممنوعیت به رأی برخی علمای دینی نسبت داده می‌شود، اما چرایی آن را کسی عهده‌دار نمی‌شود. از سوی طرفدارانِ عدم حضور زنان این ادعا مطرح می‌شود که باز شدن درهای ورزشگاه‌ها به روی زنان به حجم بی‌اخلاقی دامن می‌زند. این در حالی است که پژوهش انجام شده توسط اینجانب و همکاران که در گفت‌وگو با بیش از دوهزار نفر صورت گرفته نشان از برخورد منطقی زنان با این مسأله داشت. آنها اظهار می‌کردند که حق‌شان به واسطه مردان تضییع می‌شود و پیشنهاد می‌کردند لااقل به صورت نوبتی زنان در ورزشگاه‌ها حاضر شوند. همچنین برخی با اشاره به فضای نامناسب ورزشگاه‌ها به لحاظ ناسزاگویی و دیگر رفتارهای خشن، معتقدند حضور زنان می‌تواند از حجم ناسزاگویی‌ها بکاهد و وجوه اخلاقی این فضاها را ارتقا دهد.
قراخانلو درباره کمبود الگوهای زنده اخلاقی در ورزش بیان کرد: پرسشی که در این خصوص مطرح می‌شود به زایا یا عقیم بودن ورزش در ایران برمی‌گردد. در ورزش ما فرض بر این بوده که پهلوان باید در این محیط تربیت شود، ما پوریای ولی و سپس جهان پهلوان تختی را داشتیم و پس از آن به نظر می‌رسد افرادی در این سطح ظاهر نشدند. البته باید به این نکته اذعان کرد که در ورزش ایران افراد فرهیخته زیادی وجود دارند که از بسیاری از حقوق خود می‌گذرند و یا در بزنگاه‌های مختلف از حق و عدالت دفاع می‌کنند.
وی با اشاره به اینکه ورزش با شهرت همراه است، گفت: این شهرت گاه به بی‌اخلاقی‌هایی دامن می‌زند، نمونه آن پرداخت هزینه‌های مالی بالا به افراد مشهور، حتی برای حمایت از شخصیت‌های سیاسی در زمان انتخابات است.

خلأ جامعه‌شناسی و فلسفۀ ورزش در ایران

این کارشناس امور ورزشی و تربیت بدنی دربارۀ پاره‌ای بی‌اخلاقی‌ها در حوزۀ رسانه‌های ورزشی گفت: این بی‌اخلاقی‌ها به دو عامل: توان حرف زدن در این حوزه برخلاف سایر حوزه‌ها، و نیز برخی مسائل مالی در فضای رسانه‌ها برمی‌گردد. به واسطه عدم خودکفایی مالی، برخی از رسانه ها ابزار دست باشگاه‌ها می‌شوند.
قراخانلو دربارۀ نظام‌نامۀ جامع فرهنگی ورزش و اجرایی شدن آن گفت: فرض بر این بوده که از سال 1393 این نظام‌نامه اجرایی شود. نظام‌نامه دارای وجوه مثبت و منفی است و به شعاری بودن برخی موارد، از جمله نقاط ضعف آن به حساب می‌آید.
وی یکی از راه‌کارهای از بین رفتن فساد از ورزش را خصوصی‌سازی دانست و اضافه کرد: شایسته‌سالاری که از موارد ذکر شده در این نظام‌نامه است که باید مورد توجه جدی قرار گیرد.
این استاد دانشگاه در علوم ورزشی در پایان اظهار داشت: ما در جامعه‌شناسی و فلسفۀ ورزش دچار نقصان‌های جدی هستیم در حالی که در مهندسی ورزش قوی هستیم. بنابراین باید به تقویت حوزه‌هایی بپردازیم که وجوه اخلاقی ورزش را تقویت خواهد کرد.
 
 
 
 
 
  
تسهیلات مطلب
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
ارسال به دوستان ارسال به دوستان


CAPTCHA
::
کلیدواژه ها: ورزش اخلاق |
دفعات مشاهده: 1124 بار   |   دفعات چاپ: 221 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر
انجمن ایرانی اخلاق در علوم وفناوری Iranian Association for Ethics in Science and Technology

آدرس انجمن: میدان توحید، خیابان نصرت غربی، پلاک 56، واحد 2
شماره تماس: 66946418
Persian site map - English site map - Created in 0.08 seconds with 46 queries by YEKTAWEB 4009