[صفحه اصلی ]   [ English ]  
بخش‌های اصلی
آشنایی با انجمن::
اصول اخلاقی انجمن::
بروشور انجمن::
عضویت در انجمن::
بانک اطلاعاتی اعضای انجمن::
اخبار رویدادها::
سخنرانی های انجمن::
گزارش سخنرانیهای انجمن ::
خبرنامه ها::
فصلنامه علمی انجمن::
نشانی تارنمای فصلنامه اخلاق در علوم و فنّاوری::
بخش آموزش::
معرفی کتاب::
لغتنامه اخلاق::
شعب انجمن::
کمیته‌های انجمن::
خبر نامه های الکترونیکی انجمن::
مراکز و منابع مرتبط::
تسهیلات پایگاه::
برقراری ارتباط::
صفحه اصلی انجمن::
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
..
آخرین مطالب بخش
:: مجمع عمومی عادی
:: نظر سنجی اعضاء حقیقی و حقوقی در خصوص فعالیتهای انجمن ایرانی اخلاق در علوم و فناوری ( سال 1396 )
:: سخنرانی فصل تابستان انجمن اخلاق شعبه همدان سال 1394: رابطه علم و اخلاق با سخنرانی حمید خاورزمینی
:: سخنرانی فصل بهار انجمن اخلاق شعبه همدان سال 1394: اخلاق ورزی در زمانه عسرت با سخنرانی اردشیر منصوری
:: استان همدان
..
آخرین مطالب سایر بخش‌ها
..
:: جلسه ماهانه هشتم (27 بهمن ماه 1393): سخنرانی "اخلاق و عشق" توسط آقای پدرام سهراب لو ::
AWT IMAGE
فرمایشات سرکار خانم زهره رحیمی دبیر انجمن اخلاق در علوم و فناوری در استان همدان:
شاید خالی از لطف نباشد که ما در ابتدای جلسات، هر بار به ذکر برخی نکات کاربردی یا کلیدی در حوزه اخلاق برای حاضران گرامی بپردازیم. اینبار را با حوزه سلامت شروع می‌کنیم. از آنجاییکه هر یک از ما یا گذر خودمان به مراکز درمانی و بهداشتی خورده است یا عزیزی داریم که درگیر فرایندهایی اینچنین شده اگر اجازه بفرمایید امروز را با توصیه کوتاهی از دکتر حمیدرضا نمازی دکترای اخلاق پزشکی و پژوهشگر حوزه فلسفه و اخلاق آغاز کنیم. یکی از جدی‌ترین ملاحظات اخلاق پزشکی مراعات حریم بیماران است.
اول آنکه برای حفظ حریم بیمار نباید تشخیص بیماری بالای تخت او نصب شود، بسیاری از بیماران تمایلی ندارند ملاقات‌کنندگانشان از بیماری‌ آنها مطلع گردند. دوم آنکه از حیث حفظ حریم فیزیکی توصیه می‌شود تا جایی که ممکن است میان تخت‌های بیمارستان جدا‌کننده تعبیه شود.
سوم آنکه پیشنهاد می‌شود پزشکان و سایر کادر درمانی هنگام ویزیت بر بالین بیمار چنان سخن نگویند که هم‌اتاقی‌های او متوجه وضعیت بیماری‌اش شوند. استفاده از الفاظ فنی پزشکی به‌طوریکه فقط دستیاران و دانشجویان متوجه شوند بسیار مهم است. انستیتو کانسر چند دهه پیش با همین ملاحظه‌ اخلاقی نام موسسه سرطان را بر خود نگذاشت. از آن سو البته باید توجه داشت که پزشک از نظر اخلاقی موظف است تشخیص بیماری را به خود بیمار بگوید نه به‌ همراه او یا هر فرد دیگری. این بیمار است که تصمیم می‌گیرد بیماری خود را نزد دیگران افشا کند یا خیر.
چهارم آنکه اخلاقا باید از یکی‌کردن بیمار و بیماری پرهیز کرد. به عنوان مثال «بیمار سرطانی» واژه مناسبی نیست و به جای آن باید یاد بگیریم از "بیمار مبتلا به سرطان" استفاده کنیم چراکه بیمار به جز بیماری‌اش شئون دیگری نیز در زندگی دارد و الفاظی همچون روانی، ایدزی، سرطانی و ام‌اسی با کرامت انسانی نا‌سازگار است.
بخشی از ملاحظات مربوط به حفظ حریم بیمار نیز به همراهان بیمار اختصاص دارد. از جمله اطلاع دادن بیماری فرد به هرکس غیر از خودش که بسیار از روی ترحم و دلسوزی از سوی نزدیکان صورت می‌گیرد. بسیاری از اطرافیانِ بیمار آنچنان دل‌نگران او می‌شوند که فراموش می‌کنند با همراه‌کردن کودکان، ابهت یک پدر بزرگ یا مادر بزرگ هنگام برهنه‌شدن و معاینه چطور ممکن است در منظر نوه‌ها‌شان از بین برود. اطرافیان بیمار سخت باید مراقب باشند، ترحم جای احترام را نگیرد. درنگ کنیم! شخصی که در بستر بیماری است به تمایز احترام و ترحم حساس‌تر است.
سخنرانی امروز را با عنوان "اخلاق و عشق" در خدمت جناب آقای پدرام سهرابلو هستیم. جناب سهرابلو متولد 1358 شهر همدان است. ایشان دارای مدرک کارشناسی زمین‌شناسی و کارشناسی حقوق و کارشناسی ارشد علوم سیاسی هستند. جناب سهرابلو پژوهشگر حوزه سیاسی و اجتماعی و روزنامه‌نگار هستند. سمت مشاور کمیسیون اجتماعی شورای عالی انقلاب فرهنگی در سال 88، عضویت در پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم و سمت کارشناس در جشنواره فارابی از زمره درخشش‌هاییست که پدرام سهرابلو در کارنامه فعالیتهای خود دارد. از افتخاراتی که اخیرا نصیب خود ایشان و دیگر شهروندان همدانی شده است سردبیری پدرام سهرابلو در نشریه همگان است، ما امید بسته‌ایم که در آینده‌ای نزدیک هر شهروند همدانی به این نشریه ببالد.
نکاتی چند از سخنرانی جناب آقای پدرام سهرابلو:
تکالیف اخلاقی را میتوان معطوف به خود، معطوف به دیگری و معطوف به خداوند دانست. عشق کیفیتی است بین الامرین، هم معطوف به خود است و هم معطوف به دیگری و در بعضی حالات نیز معطوف به خداوند.
یک قصه بیش نیست غم عشق وین عجب / کز هر زبان که می‌شنوم نامکرر است
به نظر ایشان از دید جامعه شناسانه میتوان عشق را به دو نوع طبقه بندی کرد. عشق سنتی و عشق مدرن. عشق سنتی در دنیای پیشامدرن وجود دارد و در گفتمان پدر سالارانه تعریف میشود. این نوع عشق معمولا از طرف مرد به زن است و در آن زن غیر فعال است. این نوع عشق معمولا وصال محور نیست و در آن رنج فرغ وجود دارد. عشق مدرن در گفتمان انسان محور شکل گرفته است و آزادی محور است و وجه تراژیک آن ناشی از آزادی در انتخاب است. انسان مدرن در تنهائی بسر میبرد و فرد گراست. این فرد گرائی یک وجه منفی دارد به این معنی که فقط منافع خود فرد مهم است و یک وجه مثبت به این معنی که همه انسان ها خود، هدف هستند و هیچکس نباید وسیله باشد. زمانی که انسان مدرن به تنهائی خویش آگاه میگردد، دچار ترس و شرم و اضطراب میگردد و عشق راه حل این تنهائی است. رابرت نوزویک در تعریف عشق میگوید که عشق پروراندن آن چیزی است که به آن مهر میورزیم. عشق مدرن کنشگرانه است و مشخصه انسان بالغ است.
عشق مدرن چهار خصوصیت اصلی دارد:
 1. نثار کردن و فداکاری در آن وجود دارد.
 2. دلسوزی و توجه در آن هست.
 3. احساس مسئولیت نسبت به معشوق را شامل میشود.
 4. احترام همراه با دانائی را دارد. (مانع از سلطه طلبی می گردد)
البته این عشق خصوصیات دیگری نظیر شیفتگی، تمایل به وقت گذراندن با هم، تماس، شوق بنا کردن ما و تمایل به تصاحب را نیز دارد. البته باید دقت کرد که تلقی مرد ها و زن ها از ما، با یکدیگر تفاوت دارد.
مصرعی از قلب من با مصرعی از قلب تو / شاه بیتی می شود در دفتر و دیوان عشق
نظریات اخلاقی مرسوم عبارتند از:
 • نسبی گرائی فرهنگی
 • شخصی انگاری اخلاقی
 • دیدگاه های متافیزیکی
 • دیدگاه شهود باوری
 • عاطفه گرائی
 • توصیه گرائی
 • دیدگاه مبتنی بر سازواری
 • پیامد گرائی
 • قائده طلائی اخلاق: آنچه برای خود میپسندی برای دیگران نیز بپسند
بنا به تعریفی اخلاق پرهیز از وارد آورن رنج غیر ضروری به انسان ها است میتوان عشق بارور یا تکامل یابنده را در یک مثلث تعریف کرد: صمیمیت، همدلی و تمایل جنسی. که هر کدام نباشد حالاتی غیر از عشق رخ میدهد.
کششی که عشق دارد نگذاردت بدینسان / به جنازه گر نیایی، به مزار خواهی آمد
حال با توجه به این نظرات اخلاقی و این تعاریف از عشق باید ببینیم، این دو چه رابطه ای با هم دارند. دو مفهوم بسیار بسیط و بسیار مبهم در برابر هم، که من این بخش را به شنوندگان میسپارم.
  
تسهیلات مطلب
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
ارسال به دوستان ارسال به دوستان


CAPTCHA
::
کلیدواژه ها: اخلاق معاصر | عشق مدرن | رابطه اخلاق و عشق |
دفعات مشاهده: 2875 بار   |   دفعات چاپ: 683 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر
انجمن ایرانی اخلاق در علوم وفناوری Iranian Association for Ethics in Science and Technology

آدرس انجمن: میدان توحید، خیابان نصرت غربی، پلاک 56، واحد 2
شماره تماس: 66946418
Persian site map - English site map - Created in 0.26 seconds with 46 queries by YEKTAWEB 4009